Różne problemy w życiu, kryzysy i zmiany mogą prowadzić do uczucia przytłoczenia i przewlekłego stresu. Warto wtedy poszukać wsparcia. Pomocną drogą może okazać się konsultacja psychologiczna. Profesjonalna pomoc psychologiczna może poprawić jakość życia i pomóc w radzeniu sobie z trudnościami. Jak przebiega i kiedy warto się na nią zdecydować?
Na czym polega konsultacja psychologiczna?
Konsultacja psychologiczna to rozmowa pomiędzy psychologiem a klientem. Jej celem jest zidentyfikowanie trudności, z którymi mierzy się klient oraz zaproponowanie drogi ich rozwiązania. Psycholog może zaoferować kolejne spotkania w celu szczegółowej diagnozy problemu. W późniejszym etapie może również zaproponować współpracę w ramach poradnictwa psychologicznego. W razie potrzeby wskaże również innych specjalistów, do których warto się zgłosić, takich jak lekarz psychiatra, psychoterapeuta, seksuolog czy psychodietetyk. W niektórych przypadkach psycholog zaleci wykonanie badań lekarskich.
Konsultacja z psychologiem odbywa się stacjonarnie w gabinecie lub online. Trwa minimum 50 minut.
Czemu służą konsultacje psychologiczne?
Konsultacje psychologiczne służą przede wszystkim identyfikacji trudności, z jakimi osoba się boryka, co stanowi pierwszy krok do poradzenia sobie z problemami. Mogą prowadzić do postawienia konkretnej diagnozy oraz wsparciu klienta w trudnym czasie.
Podczas konsultacji klient może lepiej zrozumieć istotę swoich trudności i dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić. Zyskuje również nadzieję na poprawę samopoczucia oraz poczucie zrozumienia ze strony specjalisty. Świadomość przyczyn problemów i poznanie sposobów radzenia sobie z nimi często przynosi ulgę.
Psycholog nie bagatelizuje zgłaszanych trudności. Konsultacje mają na celu nie tylko diagnozę i zrozumienie problemów, ale także wypracowanie planu dalszego postępowania, który pomoże klientowi w pokonywaniu napotkanych przeszkód.
Jak przebiega konsultacja psychologiczna?
Konsultacja psychologiczna przebiega w atmosferze wsparcia, zrozumienia, szacunku i zaufania. Psycholog stara się jak najlepiej zrozumieć trudności, z którymi zmaga się klient. Konsultacja jest wolna od oceny czy krytyki. W celu poznania klienta i jego historii, psycholog będzie zadawał różne pytania. Mogą one dotyczyć aktualnie przeżywanej trudności, ale także sytuacji rodzinnej czy zawodowej, istotnych wydarzeń z życia oraz relacji interpersonalnych. Podczas konsultacji specjalista może udzielić także informacji na temat istoty różnych problemów psychologicznych np. wyjaśni skąd się biorą, opisze ich przebieg, a także w jaki sposób można szukać dalszej pomocy. Relacja z psychologiem opiera się na współpracy, dlatego nie będzie on niczego narzucał wbrew woli.
Kiedy warto zgłosić się na konsultację psychologiczną?
Na konsultację psychologiczną warto zgłosić się w momencie, gdy potrzebujemy wsparcia i pomocy, nie wiemy jak poradzić sobie z przeżywanymi trudnościami, a także gdy czujemy zbyt duże przytłoczenie lub nie potrafimy zidentyfikować źródła swoich problemów.
Warto zastanowić się nad konsultacją w przypadku:
- odczuwania obniżonego nastroju
- przeżywania nagłego kryzysu
- problemów ze snem
- zmagania się ze śmiercią bliskiej osoby
- odczuwania stresu, lęku, napięcia
- chęci uzyskania porady dotyczącej kwestii rodzinnych, wychowawczych, zawodowych
- przeżywania trudności w relacjach interpersonalnych
- poszukiwania życiowej zmiany
- zmagania z wypaleniem zawodowym
- problemów w kontrolowaniu swoich emocji
- problemów z niską samooceną
- braku motywacji i satysfakcji
- podejrzenia objawów ADHD lub ASD
- obserwowania u siebie objawów zaburzeń psychicznych
Jak zapisać się na konsultację psychologiczną do Wszędzie Ważne?
W celu umówienia konsultacji psychologicznej w ramach Wszędzie Ważne należy wejść w zakładkę “Zarezerwuj!” na naszej stronie internetowej. Następnie pojawi się możliwość wybrania usługi (np. “Konsultacja pojedyncza”) u jednej ze specjalistek. Po wybraniu konkretnej opcji, pojawi się kalendarz z wolnymi datami i godzinami do wyboru. Ostatnim krokiem będzie wpisanie swoich danych oraz płatność. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych specjalistkach, wybierz zakładkę “Specjalistki”, gdzie znajduje się ich krótki opis oraz trudności, z którymi mogą Ci pomóc.
Wszystkie konsultacje odbywają się online.