Podejrzewasz u siebie ADHD?
Wiemy, jak Ci pomóc!
Jesteśmy zespołem psycholożek, które specjalizują się w diagnozie i terapii skrojonej na potrzeby osób ADHD.
Rozumiemy, jak to jest:
Ekscytować się jak dziecko, a potem padać ze zmęczenia
Zaczynać coś i nigdy tego kończyć
Wariować w centrum handlowym od nadmiaru bodźców
Mieć tysiąc pomysłów na minutę i nie nadążać z ich realizacją
Nie mieścić się z zadaniami w jednej dobie
Zostawiać wszystko na ostatnią chwilę
Słyszeć, że Ci nie zależy, bo nie dzwonisz i się spóźniasz
Żyć w ciągłym napięciu
Mieć "słomiany zapał"
Być "zdolnym, ale leniwym"
Jesteśmy tutaj, żeby podać Ci pomocną dłoń i pomóc Ci obrać kierunek do lepszego, świadomego i stabilnego życia z ADHD. Wiemy, jak to jest latami zastanawiać się, dlaczego rzeczy, które tak łatwo przychodzą innym dla nas są nie do wykonania.
Bo też mamy ADHD i same przez to przechodziłyśmy!
Jeśli ADHD nie zostanie zaopiekowane, może utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków, a co dopiero osiągnięcie spełnienia w życiu! Objawy przeszkadzają w realizacji zadań w pracy, utrzymaniu przyjaźni czy stworzeniu udanego związku. Jednak z odpowiednią pomocą osoby z ADHD mogą znacząco zwiększyć poczucie kontroli nad swoim życiem i zrealizować swój potencjał.
Oferujemy profesjonalną diagnozę ADHD (zespołu nadpobudliwości psychoruchowej), która da Ci klarowność i pomoże Ci lepiej zrozumieć objawy, co ułatwi Ci codzienne życie.
Diagnostyka psychologiczna ADHD online – jak to wygląda?
Proces diagnozy zgodny z najnowszymi wytycznymi obejmuje 5 spotkań z psychologiem:
- Pierwsze dwa spotkania to szczegółowy wywiad psychologiczny, czyli zebranie informacji o Twoich objawach (w dzieciństwie oraz obecnie). Oceniany jest też wpływ objawów ADHD na obszary życia: społeczny, zawodowy, czas wolny, w domu. Rzetelny wywiad w kierunku ADHD trwa co najmniej 90 minut, nie można określić ADHD w 30 minut! Bardzo przydatne mogą być dodatkowe informacje
pozyskane od członków rodziny osoby badanej, osoby partnerskiej, ze szkolnych dokumentów. Nie są one jednak niezbędne do postawienia diagnozy. - Kolejne spotkania to wykonanie standaryzowanych testów psychologicznych (DIVA-5, SCID-5-PD II). Wywiad i testy psychologiczne pozwolą psycholożce lepiej zrozumieć, jak funkcjonujesz, i upewnić się, że to rzeczywiście ADHD, a nie inne zaburzenie, które może mieć podobne objawy – w tym celu psycholog może zastosować dodatkowe narzędzia lub zachęcić do dalszej diagnostyki.
- Ostatnie spotkanie poświęcone jest omówieniu diagnozy oraz wydaniu opinii psychologicznej, opartej na zebranych informacjach, obserwacji psychologicznej i testach. Z tym dokumentem należy wybrać się na wizytę u lekarza psychiatry, bo diagnostyka ADHD powinna być uzupełniona niezbędne odrębne, pełne badanie psychiatryczne w kierunku innych zaburzeń psychicznych. Na takim spotkaniu lekarz przeprowadza wywiad ogólnomedyczny dotyczący schorzeń somatycznych i neurologicznych oraz może zaproponować adekwatne leczenie farmakologiczne.
- Po diagnozie nie zostajesz sam_! Wraz z opinią otrzymasz również dokument z dalszymi zaleceniami dotyczącymi tego, jak możesz samodzielnie wpłynąć na dokuczliwość objawów i z jakiego wsparcia jeszcze możesz skorzystać np. psychoedukacji, treningów umiejętności lub grup wsparcia.
Dzięki diagnozie ADHD w końcu przestaniesz się zastanawiać „co jest ze mną nie tak?”. Ten proces to pierwszy krok do lepszego zrozumienia siebie, poczucia spokoju i załagodzenia objawów.
Diagnoza ADHD – 1500 zł
(5 spotkań+opinia psychologiczna)
* godziny podane w kalendarzu są w polskiej strefie czasowej.
Pierwsza konsultacja dostępna w ciągu 24h roboczych.
Terminy dostępne od ręki dla osób przebywających we wszystkich strefach czasowych.
Możesz zapłacić kartą płatniczą lub natychmiastowym przelewem.
Jeśli nie będziesz zadowolon_, zwrócimy Ci pieniądze.
Bezpłatna zmiana terminu lub anulacja do 24h przed planowanym rozpoczęciem spotkania.
Nie musisz nic instalować, możesz połączyć się ze swojej przeglądarki internetowej.
Automatyczne powiadomienia SMS/email przypominające o sesji.
Materiały psychoedukacyjne i ćwiczenia dostępne online 24/h.
Pola Jaroszewska
mgr psychologii
Pola ma wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami z ADHD i zaburzeniami osobowości. Poza diagnozowaniem zajmuje się udzielaniem konsultacji psychologicznych w duchu ACT oraz prowadzi treningi umiejętności DBT dla osób z ADHD.
pola@wszedziewazne.pl
Diagnoza ADHD – najczęściej zadawane pytania
Kto diagnozuje ADHD – psycholog czy psychiatra?
Według najnowszych wytycznych by poprawnie zdiagnozować ADHD potrzebna jest współpraca obu tych specjalistów. Diagnostyka psychologiczna obejmująca szczegółowy wywiad i przeprowadzenie testów psychologicznych pozwala na określenie czy nasilenie objawów spełnia kryteria diagnostyczne, podczas gdy badanie psychiatryczne pozwala na rozważenie objawów nakładających się i charakterystycznych dla innych zaburzeń. Nie ma specyficznych stanów, które muszą być wykluczone, aby postawić diagnozę ADHD, ale konieczne jest sprawdzenie możliwych stanów współwystępujących by dobrać najlepsze leczenie.
Czy muszę odwiedzić psychologa przed wizytą u psychiatry?
Nie jest to konieczne, ale zdecydowanie rekomendowane. Najlepiej zacząć od diagnozy u psychologa, aby mieć pełen zestaw badań na wizytę u psychiatry. Jeśli jednak wolisz, możesz odwiedzić psychiatrę najpierw – lekarz zdecyduje, czy potrzebne są dodatkowe badania psychologiczne.
Dlaczego psychiatrze potrzebna jest opinia psychologiczna?
Opinia psychologiczna pomaga psychiatrze w postawieniu dokładnej diagnozy i dobraniu najlepszego leczenia. Pozwala ona skupić się na badaniu medycznym i psychiatrycznym, ponieważ informacje o nasileniu objawów na różnych etapach i obszarach życia zostały już zebrane.
Co zyskam, umawiając się na diagnozę do psychologa?
Umawiając się na diagnozę do psychologa, możesz otrzymać informację o tym czy to z czym się mierzysz to rzeczywiście ADHD oraz lepiej zrozumieć siebie. Psycholog bazując na wiedzy i doświadczeniu zaproponuje testy, które pomogą zidentyfikować objawy ADHD oraz inne trudności, z jakimi możesz się zmagać. To pomoże psychiatrze i terapeucie stworzyć najlepszy plan leczenia dostosowany do Twoich potrzeb.
Jak wygląda diagnoza psychologiczna?
Diagnoza psychologiczna zazwyczaj trwa około 5 godzin i składa się z pogłębionego wywiadu klinicznego oraz zestawu testów i kwestionariuszy. Dzięki temu diagnosta może dokładnie zrozumieć Twoje trudności i opracować precyzyjną diagnozę.
Czy kwestionariusz DIVA-5 wystarczy do zdiagnozowania ADHD?
Kwestionariusz DIVA-5 jest ważnym narzędziem, ale sam nie wystarczy do pełnej diagnozy. Potrzebujemy szerokiego wywiadu i przeprowadzenia kilku testów, aby dokładnie zdiagnozować ADHD. Należy pamiętać, że DIVA-5 nie wypełnia się samemu! Test ten nie jest testem psychologicznym, który wyznacza punkt odcięcia, określający, czy dany objaw można uznać za spełniony czy nie. Rolą diagnosty jest stwierdzenie na podstawie zgromadzonej wiedzy i doświadczenia, czy dane zebrane na podstawie wywiadu DIVA-5 są wystarczające do uznania występującego objawu za klinicznie istotny.
Co przynieść na pierwszą wizytę u psychologa-diagnosty?
Na pierwszą wizytę warto przynieść wszystkie możliwe dokumenty medyczne, listę przyjmowanych leków i suplementów oraz (jeśli to możliwe) dokumenty z okresu szkolnego, takie jak świadectwa opisowe i opinie z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Czy psychiatra może zdiagnozować ADHD i przepisać leki na pierwszej wizycie?
W niektórych przypadkach po wykonaniu diagnozy psychologicznej przepisanie leków są możliwe już na pierwszej wizycie. Zależy to od Twojego indywidualnego przypadku – czasami lekarz może potrzebować dodatkowych wizyt, aby dokładnie zrozumieć Twoje objawy.
Zastanawiasz się czy masz ADHD? Zrób test przesiewowy!
Jak diagnoza ADHD może poprawić Twoje życie?
Zrozumienie siebie
Otrzymanie diagnozy ADHD może pomóc Ci zrozumieć swoje trudności, wyjaśnić pewne wzorce zachowań i odkryć, co stoi za Twoimi wyzwaniami. Dzięki temu możesz w końcu zaakceptować siebie, wykorzystać swoje mocne oraz pozbyć się poczucia winy czy wstydu związanego z codziennymi trudnościami.
Relacje z innymi
Proces diagnostyczny może pomóc Ci zrozumieć, jak Twoje objawy wpływają na relacje z najbliższymi – partnerem, rodziną, przyjaciółmi i osobami w pracy. Dzięki temu będziesz Ci łatwiej mówić o swoich potrzebach i lepiej komunikować się z bliskimi, a także znaleźć sposoby na zadbanie o te relacje.
Leczenie i wsparcie
Diagnoza ADHD otwiera drzwi do leczenia, które może obejmować leki przepisane przez psychiatrę i terapię behawioralną. Leki mogą pomóc w kontrolowaniu objawów, a psychoedukacja i terapia pomoże Ci w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, które wpływają na relacje i zbudować solidne poczucie własnej wartości.
Samodzielność i planowanie
Otrzymane wraz z diagnozą zalecenia pomogą Ci rozwinąć umiejętności organizacyjne, zarządzania czasem i planowania. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zarządzać swoją energią i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami np. dotyczącymi regularności posiłków.
Aby skutecznie radzić sobie z objawami ADHD na co dzień, leczenie dorosłych powinno obejmować zarówno leki przepisane przez psychiatrę, jak i psychoterapię. Pełne wyleczenie ADHD nie jest możliwe – to jedno z tych zaburzeń, które zostaje z nami na całe życie. Jednak terapia prowadzona przez doświadczonych specjalistów oraz modyfikacja trybu życia mogą znacząco złagodzić lub nawet wyeliminować większość objawów.
Jak zacząć budować dobre życie pomimo ADHD? – kolejne kroki po otrzymaniu diagnozy
Diagnoza medyczna u psychiatry i leczenie farmakologiczne
Po diagnozie psychologicznej zalecamy konsultację z psychiatrą. Lekarz przedyskutuje z Tobą Twoje objawy ADHD i dobierze odpowiednie leki. Choć leki nie są w stanie wyleczyć ADHD, farmakoterapia pomaga zmniejszyć nasilenie objawów, co może ułatwić codzienne funkcjonowanie, a potem proces psychoedukacji i psychoterapię. Leki stosowane w ADHD są bardzo skuteczne – odpowiednio dobrane dają wyraźne efekty już po kilku tygodniach stosowania. U niektórych osób mogą powodować skutki uboczne, dlatego część osób z nich rezygnuje lub decyduje się na funkcjonowanie bez leków. Są też osoby, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogą przyjmować tych leków (stąd ważne jest poinformowanie lekarza o swoich dolegliwościach oraz wykonanie badań przed wizytą). Niektóre osoby przyjmują leki jedynie w okresach wzmożonego wysiłku intelektualnego, a nie przyjmują ich w okresach lepszego radzenia sobie z objawami. Część lekarzy zaleca przyjmowanie leków przez rok – dwa lata (aby wypracować w tym czasie strategie radzenia sobie), a następnie stopniową rezygnację z leków i coraz większe poleganie na innych strategiach. Jak widzisz, opcji jest wiele, dlatego przedyskutuj swoje potrzeby z lekarzem psychiatrą i wspólnie ustalcie najlepsze dla Ciebie postępowanie.
Psychoedukacja i psychoterapia
Psychoedukacja i psychoterapia to spotkania z terapeutą (indywidualnie lub w grupie), które pomogą Ci lepiej zrozumieć swoje objawy ADHD i nauczyć się, jak sobie z nimi radzić. Dzięki temu Twoja samoocena się poprawi, a Ty przestaniesz się ciągle krytykować i obwiniać za brak kontroli nad swoim zachowaniem. Terapia pomoże też przepracować trudne doświadczenia z przeszłości (jak problemy w pracy czy w szkole czy brak akceptacji ze strony otoczenia), które mogły Cię spotkać i wpływają na Twoje obecne życie.
Osoby zainteresowane zapraszamy także do udziału w grupie warsztatowej dla osób z ADHD, na której będziemy szukać wspólnie najskuteczniejszych dla Ciebie strategii radzenia sobie z objawami, poszerzać wiedzę dot. ADHD, wspierać się wzajemnie, inspirować do sięgania po marzenia oraz rozwijać samoakceptację i wiarę w siebie.
Rozumiemy też, że życie z osobą dorosłą z ADHD może być wyzwaniem dla rodziny, partnera czy przyjaciół. Emocje i cierpliwość są testowane nie tylko u osób z ADHD, ale także u ich bliskich. Dlatego nasi specjaliści chętnie współpracują również z rodzinami. Oferujemy spotkania psychoedukacyjne, aby pomóc bliskim zrozumieć, czym jest ADHD i jak najlepiej wspierać ukochaną osobę z tym zaburzeniem.