Rozwój technologii w ostatnich dziesięcioleciach spowodował, że wiele zawodów można wykonywać z dowolnego miejsca świata. Potrzebny jest tylko komputer i dostęp do Internetu. W związku z tym niektóre osoby decydują się na to, by często zmieniać miejsca zamieszkania i podróżować po wielu krajach, jednocześnie nie rezygnując z pracy. Taki sposób na życie stał nie na tyle popularny, że ma nawet nazwę – cyfrowy nomadyzm. Cydrowy nomad, choć zazwyczaj czerpie korzyści ze swojego stylu pracy, może mierzyć się również z trudnościami. Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne, pracując zdalnie i podróżując?
Kim są cyfrowi nomadzi?
Wizerunek cyfrowego nomada w Internecie jest mocno zdefiniowany przez social media, takie jak Instagram, Facebook, Youtube czy Tik Tok. Wiele osób kojarzy ten trend z sielskimi plażami, ciepłymi krajami, pracą w kawiarniach czy surfingiem. Świat wędrownych pracowników, korzystających z dobrodziejstw cyfryzacji jest jednak bardziej zniuansowany, pełen półcieni. Tuż obok wolności, doświadczania i korzystania z życia pojawiają się bowiem także trudne emocje oraz minusy, o których warto wiedzieć.
Kim jednak są cyfrowi nomadzi? To w dużym skrócie ludzie, którzy łączą swoją pracę z podróżowaniem i swobodnym przemieszczaniem się po świecie. Taki przepis na życie istniał oczywiście już znacznie wcześniej, jednakże miał zupełnie inną formę. Przed erą nowych technologii i dostępu do Internetu nomada (jeszcze nie cyfrowy) musiał wszak zapewnić sobie inny sposób zarobkowania. Mógł więc zatrudniać się na miejscu, wykonywać różne proste prace zapewniające byt (np. pomagać w zbiorach owoców i warzyw) czy też korzystać z różnych źródeł utrzymania. Możliwość wykonywania pracy zdalnej dała osobom, które kochają podróżowanie zupełnie nowe możliwości.
Dowiedz się więcej:Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy, leczenie
Cyfrowego nomadyzmu (ang: digital nomadism) nie można jednak ograniczać do pracy. Trend ten postrzegany jest znacznie szerzej, jako styl życia. Osoby wybierające taki sposób pracy korzystają z narzędzi typowych dla pracy zdalnej, np. wideokonferencji, chatu, korespondencji mailowej, jednakże realizują ją w nieco inny sposób niż w domu. Połączenie kariery zawodowej z podróżowaniem ma służyć wyzwoleniu się od rutyny, świata korporacji i sztywnych ram czasowych. Nie chodzi wszak wyłącznie o możliwość pracy w ładniejszym otoczeniu, a o bardziej świadome realizowanie swoich planów i marzeń. Cyfrowy nomada chce realizować swoje pasje, poznawać nowe kultury, czuć wolność i zrzucić z siebie presję oraz monotonię codzienności.
Cyfrowi nomadzi – dawniej i dziś
Za pioniera ruchu nomadów cyfrowych uznawany jest Steve Roberts, amerykański dziennikarz i pisarz. Ten typ pracy rozpoczął już w 1983 roku, czyli na długo przed upowszechnieniem się Internetu. Swoją uwagę zwrócił podróżując po Stanach Zjednoczonych swoim zmodyfikowanym rowerem poziomym, wyposażonym m.in. w panele fotowoltaiczne, automat telefoniczny czy stację radiową. Artykuły do Timesa i Newsweek pisał w namiocie, na laptopie, a przesyłał je satelitarnie lub drogą radiową.
Dziś cyfrowe włóczęgostwo jest znacznie prostsze, a wiele powszechnych prac można wykonać nawet na smartfonie. Cyfrowi nomadzi zyskali także dużą liczbę przestrzeni do pracy, w których mogą wykonać bardziej skomplikowane zadania. Stanowisko biurowe czy miejsce w openspejsie zastępują kawiarnią, biblioteką, strefą coworkingową w centrach handlowych, parkiem czy nawet leżakiem na plaży. Popularnym wyborem wśród cyfrowych nomadów jest także van life, czyli życie w kamperze, często wykonanym własnoręcznie. Wówczas samochód staje się zarówno domem, miejscem pracy, jak i środkiem transportu podczas podróży.
Sprawdź też: Depresja – czy można ją wyleczyć?
Jaką pracę może wykonywać cyfrowy nomada?
Dostęp do szybkiego, bezprzewodowego internetu na całym świecie zrewolucjonizował świat pracy. Od tego momentu nomadzi nie są zdani na tymczasowe prace, zdobywane na miejscu. Cyfrowa niezależność pozwala prowadzić projekty oraz zlecenia, bez konieczności zmiany pracy. Znika dzięki temu podstawowa bariera, czyli obawa, że po porzuceniu dotychczasowej pracy nie uda się znaleźć nowego zajęcia, zwłaszcza na drugim końcu świata.
Cyfrowi nomadzi pracują zdalnie, a zatem mogą robić to z dowolnego miejsca na świecie. Nie potrzebują do tego nawet komputera stacjonarnego – współczesne laptopy i tablety są na tyle wydajne, że w zupełności wystarczą do wielu popularnych zajęć. Paleta możliwości rozszerza się właściwie z roku na rok, bowiem mobilne urządzenia pozwalają wykonywać nie tylko proste prace biurowe czy informatyczne, ale i takie, które wymagają większej mocy obliczeniowej, np. montaż filmów czy projektowanie graficzne.
Typowe zawody wykonywane przez cyfrowych nomadów to m.in.:
- freelancing,
- copywriting,
- grafika komputerowa,
- programowanie,
- analiza danych,
- fotografia i tworzenie video,
- content marketing i SEO,
- psychologia i psychoterapia,
- blogowanie i ecommerce,
- prawo i księgowość,
- finanse,
- zarządzanie,
- tłumaczenie,
- montowanie filmów i podcastów,
- nauczanie.
Domeną cyfrowych nomadów jest więc freelancing oraz wszelkie zajęcia, które można wykonać online. Popularność tej formy pracy rośnie z roku na rok, jednakże dużym bodźcem była niewątpliwie pandemiczna izolacja [1]. To w tym okresie wielu pracowników poznało świat pracy zdalnej i zdecydowało o tym, by nie wracać do biura. Szczególną popularnością wśród współczesnych nomadów cieszy się jednak freelancing i samozatrudnienie – pracownicy etatowi, związani z tylko jednym pracodawcą są dużo rzadszym przypadek ze względu na relatywnie małą ilość firm i sektorów, które bez oporów pozwalają na całkowicie zdalne wykonywanie swoich obowiązków. Największą grupę cyfrowych nomadów stanowią millenialsi [2].
Cyfrowy nomadyzm – wady i zalety
Fuzja pracy kreatywnej i podróżowania to niewątpliwie atrakcyjny sposób na życie. Tym bardziej że miejscami docelowymi nomadów cyfrowych są najczęściej miejsca słynące z dobrej kuchni, rewelacyjnej pogody czy niezwykłych atrakcji. Chętnie wybierane kierunki to m.in. Tajlandia, Bali, Portugalia, Hiszpania, Kostaryka, Meksyk, Włochy, Bahamy, Madera czy Nowa Zelandia. Warto mieć jednak świadomość, że praca z dala od domu ma jednak nie tylko blaski, ale i cienie. Warto znać je przed podjęciem decyzji o porzuceniu etatu i wyruszeniem w podróż. Jakie są najczęściej wymieniane zalety i wady cyfrowego nomadyzmu?
Zalety cyfrowego nomadyzmu:
- zwiedzanie świata i swobodne podróżowanie,
- poznawanie nowych ludzi i obcych kultur,
- możliwość realizowania niecodziennych pasji, np. surfowania, trekkingu wysokogórskiego czy nurkowania,
- praca zdalna z dowolnego miejsca, bez dress codu, polityki biurowej czy sztywnych godzin pracy,
- łatwa zmiana miejsca zamieszkania,
- możliwość dopasowania miejsca tymczasowego zamieszkania pod względem klimatu, pogody, elementów natury czy architektury,
Wady cyfrowego nomadyzmu:
- samotność i brak poczucia przynależności,
- brak poczucia stabilizacji,
- różnice językowe i kulturowe,
- przeszkody prawne (np. problemy z uzyskaniem wizy lub niekorzystne przepisy podatkowe),
- brak dostępu do publicznej ochrony zdrowia,
- słaby internet,
- zaburzony work-life balance,
- problemy z koncentracją, motywacją i produktywnością.
Jak nomad cyfrowy może zadbać o swoją kondycję psychiczną?
Decyzja o zostaniu cyfrowym nomadem nie jest prosta, ale nie powinna być podejmowana pod wpływem impulsu. Pierwsze chwile po porzuceniu pracy, zwłaszcza tej, w której czuliśmy się wypaleni, mogą być emocjonujące, tym bardziej jeśli celem podróży jest piękne, egzotyczne miejsce. Po ustaniu pierwszej ekscytacji często dochodzą do głosu jednak negatywne myśli, które wynikają z zaburzenia pewnej życiowej rutyny. Piękne widoki powszednieją, praca na hamaku rozwieszonym między drzewami kokosowymi staje się niewygodna, a cyfrowy nomada coraz częściej tęskni za bliskimi i znajomymi z Polski.
Takie trudności mogą odbić się negatywnie na psychice, podczas gdy ekscytujące przeżycia, mogą maskować przeżywane problemy i wpłynąć na ich zaniedbywanie. Aby wieść życie nomada w pełni, warto wytworzyć sobie solidne fundamenty funkcjonowania. Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną podczas niekończącej się podróży?
- Utrzymuj kontakt z bliskimi osobami. Dobre i trwałe relacje oparte na wzajemnym wsparciu i zaufaniu są podstawą zdrowia psychicznego (nie tylko cyfrowych nomadów). Staraj się regularnie dzwonić czy pisać do najbliższych nawet jeśli wymaga to większego wysiłku. Spróbuj też nawiązać nowe relacje biorąc udział w eventach dla nomadów w twojej okolicy. To może pomóc zmniejszyć poczucie samotności na emigracji.
- Pamiętaj o równowadze między pracą a odpoczynkiem. Czasami możliwość pracy o dowolnej godzinie sprawia, że trudno jest postawić wyraźne granice między czasem wykonywania obowiązków zawodowym a czasem relaksu. Jeśli zauważysz, że pracujesz za dużo, warto zastanowić się, jak możesz to zmienić. Miłe okoliczności czy lokalna kuchnia nie sprawią, że nie dojdzie do przepracowania.
- Dbaj o swoje zdrowie fizyczne. Bez względu na to, w jakim zakątku świata jesteś, zorientuj się, jak możesz skorzystać z opieki medycznej, jeśli pojawi się taka konieczność. Pamiętaj również, żeby się ruszać. To mogą być spacery połączone ze zwiedzaniem, pływanie czy siłownia w okolicy. Ważne, by aktywność fizyczna była regularna. To pomaga utrzymać dobrostan psychofizyczny.
- Znajdź swój sposób regulowania emocji, gdy pojawią się trudne chwile podczas wyjazdu. Rozmawiaj z innymi nomadami o tym przez co przechodzisz i korzystaj ze wsparcia tej niesamowitej społeczności. Inne nasze propozycje to: relaksacja, medytacja, ćwiczenia oddechowe, słuchanie muzyki, pisanie dziennika.
- Jeśli okaże się, że potrzebujesz profesjonalnego wsparcia psychologicznego, możesz skorzystać z terapii online. To dobry wybór dla cyfrowych nomadów, ponieważ gdziekolwiek będziesz, zachowasz ciągłość spotkań.
Czy slowmadism zbawi świat? Poznaj korzyści
Slowmadism to styl życia polegający na tym, że osoby mające stałą pracę i swój dom, raz czy dwa razy w roku decydują się na kilkumiesięczną przeprowadzkę do innego kraju i wykonują swoje obowiązki zdalnie. To świetna opcja dla osób, które lubią stabilizację, ale jednocześnie są żądni przygody. Rozwój technologiczny pozwala im na takie połączenie.
Slowmadism jest takim sposobem na życie, który pozwala cyfrowym nomadom czuć się bezpiecznie i stabilnie. Jeden czy dwa dłuższe wyjazdy w roku nie są tak obciążające i nie powodują poczucia pośpiechu. Taka osoba może korzystać z lokalnego uroku, nie czując stresu, że z chwilę przeprowadzi się w kolejne i kolejne miejsce. Po takim doświadczeniu wróci do domu, gdzie będzie mogła się zregenerować i zaplanować kolejny wyjazd.
Slowmadism jest też bardziej ekologicznym podejściem do cyfrowego nomadyzmu niż typowe workation (krótki wyjazd do innego kraju podczas, których osoba dalej pracuje). Mniej wyjazdów równa się mniejszej liczbie podróży samolotem, co w konsekwencji przekłada się na mniejszy ślad węglowy.
Źródła:
[1]https://www.forbes.com/sites/christopherelliott/2022/11/19/digital-nomads-are-on-the-rise-but-where-should-they-live-now/
[2]https://www.statista.com/statistics/1298807/digital-nomads-by-age-worldwide/
Obraz autorstwa wavebreakmedia_micro na Freepik
Obraz autorstwa bublikhaus na Freepik
Obraz autorstwa Freepik